ViOn vyhral v Ružomberku 3:1, DAC uchmatol bod Žiline

05.10.2013 Celý región

Ružomberok 5. októbra (TASR) - Hneď v úvodnej minúte domáci rozohrali peknú akciu, na jej konci bol Zošák, ale tesne minul priestor medzi žrďami. Ak niekto čakal, že je to náznak domáceho tlaku, mýlil sa. ViOn od začiatku potvrdzoval, že neprišiel brániť. Hral otvorene a s priamym ťahom na bránu. V 6. minúte ešte L. Szabó z päťky hlavičkoval do náručia brankára MFK Nikoliča, o dvanásť minút neskôr sa však už skóre menilo. Orávik zahrával priamy kop a úplne voľný Obročník dostal hostí do vedenia. O dve minúty na to Obročník po druhom rohovom kope ViOn-u v tutovej pozícii loptu "zluftoval", ale Babic sa už nemýlil – 0:2. V 30. minúte mal Tawamba na hlave kontaktný gól, keď mu loptu naservíroval Ďubek, ale Kuciak jeho pokus vytesnil. V 34. minúte už mohlo byť 0:3, keď od Babica odrazená lopta iba tesne minula domácu bránu. O tri minúty nato Zošák zbehol po ľavej strane, na hlavičku vyzval Tawambu a Kamerunčan znížil. Do prestávky to však ešte nebolo všetko, V nadstavenom čase Orávik po sóle cez stred domácej obrany opäť dostal svoj tím do dvojgólového vedenia – 1:3.

V 52. minúte Lačný spoza "veľkého vápna" zakončoval nad, o osem minút neskôr na druhej strane Pribula zblízka minul bránu. Vzápätí Lačného v stopercentnej šanci vychytal Kuciak. V 63. minúte Greššák v "malom vápne" fauloval Fernanda, ale Babic z penalty trafil iba žrď. V 71. minúte Smolák nevidel pred bránou ViOn-u ruku Babica, a tak domáci si márne pýtali pokutový kop. Ružomberčania síce v závere zatlačili, lenže bez gólového efektu.

MFK Ružomberok – ViOn Zlaté Moravce 1:3 (1:3)
Góly: 37. Tawamba - 18. Obročník, 20. M. Babic, 45.+1 Orávik. Rozhodoval: Smolák, ŽK: Greššák - Chrapan, 1790 divákov.

Zostavy a striedania:
MFK Ružomberok: Nikolič – P. Maslo (39. Mehremič), Nosek, Adamovič, Zreľák – Greššák (69. Lupták), Martin Nagy (76. Serečin) – Ďubek, Zošák, Lačný – Tawamba.
ViOn Zlaté Moravce: M. Kuciak - Pavlenda, Chrappan (Majerník), Pintér, Chren - Obročník - Orávik, Fernando (90. Sabo), M. Babic, Pribula (76. Mazan) - L. Szabó.

Hlasy trénerov:
Jozef Vukušič, tréner Ružomberka: "Hostia hrali to, čo vedia, ničím nás neprekvapili, no my sme urobili veľmi veľké chyby v defenzíve v 1. polčase, za čo sme pykali. Mužstvo sa opäť dostalo do situácie, keď bolo treba naháňať skóre a otáčať zápas. Bolo tam veľa nervozity, už sme nehrali to, čo chceme a čo vieme hrať. Spôsob hry sme podriadili tomu, že sme chceli čo najskôr streliť gól. To sa nám podarilo len raz, keď sa presadil Tawamba."

Dušan Liba, tréner ViOn: "Z našej strany to bol veľmi dobrý zápas. Prvú polhodinu sme súpera do ničoho nepustili, dali sme dva góly. Ku koncu polčasu náš brankár chytil Tawambovi hlavičku, no z druhej už dal gól. Aj v 2. polčase sme chceli hrať aktívne, to sa nám už tak nedarilo. Zlomovým momentom bolo, keď brankár Kuciak chytil Lačnému nájazd. My sme potom nedali jedenástku. Súper potom vsadil na dlhé lopty do našej šestnástky. Ustáli sme to a zaslúžene sme zvíťazili."

XXX

MFK Košice - FK Dukla Banská Bystrica 3:1 (0:1)

Banskobystričania začali v košickom Čermeli aktívne a prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali v 13. minúte po Jurčovej strele z hranice šestnástky. O tri minúty neskôr otvoril skóre hlavou Vajda, ktorého domáca obrana nechala v päťke nepokrytého - 0:1. V 19. minúte mohol rovnakým spôsobom odpovedať Ostojič, lopta z jeho hlavy však skončila iba na ľavej žrdi hosťujúcej brány. Banskobystrický gólman kryl v 22. minúte Dudovu strelu spoza šestnástky, no najmä o tri minúty neskôr Bukatovu tutovku zvnútra šestnástky. Na opačnej strane napriahol v 33. minúte z ľavej strany Považanec, Tofiloski jeho strelu vyrazil. Záver polčasu patril "žlto-modrým". V 39. minúte vypálil takmer z dvadsiatich metrov Novák, Boroš opäť skvele zasiahol. V 43. minúte potom Ostojič pálil tesne nad a o minútu neskôr Haskič opečiatkoval hlavou i pravú žrď hosťujúcej brány. V závere polčasu si vykoledoval červenú kartu hosťujúci Slančík.

Na začiatku druhého dejstva poriadne natiahol Boroša umiestnenou strelou k pravej žrdi Bukata. V 52. minúte predviedol pekné sólo Novák, našiel na ľavej strane voľného Pačindu a ten sa už nepomýlil - 1:1. V 56. minúte vyhrávali domáci už 2:1, keď hosťujúceho brankára na dva razy prekonal Duda. Boroš sa zapotil v 63. minúte po tvrdej strele Nováka. Ten istý hráč sa presadil v 69. minúte, keď zužitkoval milimetrový center Haskiča a strelou k ľavej žrdi zvýšil na 3:1. V 79. minúte sa ocitol pred Borošom Ostojič, dlho váhal so strelou a bystrický gólman napokon úspešne zasiahol. Tri minúty pred koncom duelu ešte mohol korigovať výsledok hosťujúci Marcin, Tofiloski však spoľahlivo zasiahol.

Góly: 52. Pačinda, 56. Duda, 69. Novák - 16. Vajda. Rozhodoval: Trutz, ŽK: Sekulič, Bašista - Savič, Chrien, ČK: Slančík, 1930 divákov.

MFK Košice: Tofiloski - Ostojič (89. Urban), Kavka, Bašista, Sekulič - Bukata, Hovančík - Novák (85. Dordevič), Duda, Pačinda (80. Gáll) - Haskič
Dukla Banská Bystrica: Boroš - Vajda, Nosko, Savič, Peňaška - Považanec (67. Brašeň) - Turňa, Chrien, Faško (50. Podstavek), Slančík - Jurčo (57. Marcin)

Radoslav Látal, tréner MFK Košice: "Na zápas sme sa pripravili a chceli sme ho zvládnuť. Prvý polčas nebol dobrý, strácali sme lopty a inkasovali znova po štandardnej situácii. Zápas ovplyvnilo vylúčenie. Preskupili sme rady a podarilo sa nám otočiť vývoj zápasu."
Norbert Hrnčár, tréner B. Bystrice: "Zvládli sme dobre prvý polčas, boli sme dobrí a nebezpeční smerom dopredu. Zápas rozhodlo vylúčenie. V druhom polčase nás už domáci zatlačili a inkasovali sme tri góly."

XXX

Spartak Myjava – FC Nitra 4:0 (0:0)

V typicky jesennom počasí sa dej zápasu odvíjal v prvom polčase hlavne v strede poľa. Ako prvý pohrozil domáci Kukoľ v 5. minúte strelou zo strednej vzdialenosti. Pekný pokus k žrdi po priamom kope vyslal v 8. minúte aj Kleber, Solnička však loptu vyrazil. Agilný Kleber poslal v 22. minúte center na hlavu Bagiho, brankár Myjavy musel byť pozorný. V 35. minúte skúšal šťastie v domácom drese opäť Kukoľ, ale strela do stredu brány nenarobila Pernišovi problémy.

Do druhého dejstva vstúpili "kopaničiari" aktívne a zatlačili hostí. V 50. minúte sa udial súboj Kosíka s obrancami Nitry v pokutovom území, po ktorom sa domáci hráč ocitol na zemi. Rozhodca však usúdil, že zákrok nebol na pokutový kop. O deväť minút neskôr pohrozil strelou z pravej strany Turčák, Solnička ho vychytal a hneď založil protiútok, na konci ktorého fauloval Kukoľa v šestnástke Šimončič a penalta sa tentokrát už kopala. Pekár ju premenil a bolo 1:0. O štyri minúty udreli Myjavčania gólovo druhýkrát, keď sa pekne uvoľnil v pokutovom území Daniel, jeho strelu ešte jemne tečoval Ferenčík a lopta skončila v sieti – 2:0. Na najkrajšiu akciu zápasu si diváci počkali do 83. minúty, keď z protiútoku domáca trojica Daniel, Šulek, Častulín biliardovým spôsobom vyšachovala obranu Nitry a Častulín pohodlne skóroval do odkrytej brány - 3:0. V 88. minúte ešte prevetral utešenou strelou Pernišove rukavice Pekár. V poslednej minúte došlo k nedorozumeniu Dubeňa a brankára Perniša, keď Dubeňova prihrávka dozadu skončila až za bránkovou čiarou - 4:0.

Góly: 60. Pekár (z 11 m), 64. Ferenčík, 83. Častulín, 90. Dubeň (vlastný). Rozhodoval: Hracho, ŽK: Siva, Kosík – Bagi, Šimončič, Hála, 1536 divákov

Spartak Myjava : Solnička – Siva, Černáček, Častulín, Šulek – Kukoľ (75. Neoveský), Kuračka, Bruško (39. Ferenčík), Daniel, Pekár – Kosík (87. Vavák)
FC Nitra: Perniš – Kolbas, Kaspřák (32. Dubeň), Gajdoš (76. Kotrík), Hála – Turčák, Bagi, Čermák, Šimončič, Šmehyl (64.Vestenický) – Kleber

Ladislav Hudec tréner Myjavy: "Po dvoch zápasoch vonku, ktoré sme nehrali dobre, sme si chceli vrátiť pohodu. Zápas bol vyrovnaný, medzi mužstvami nie sú veľké rozdiely. Toto bola Myjava ochotná behať, bolo v tom srdiečko. V takomto zápase urobí prvý gól veľa. Neskôr to už vyznelo trošku exhibične, čo môže psychicky mužstvu pomôcť. Zostali sme v hre o prvé miesta pod Slovanom, čo je veľmi povzbudzujúce pre celý klub."
Vladimír Koník, tréner Nitry: "Zápas sme prehrali od premenenej penalty. V prvom polčase moje mužstvo dobre kombinovalo a vyrážalo do útoku, len bohužiaľ, sme v ňom jaloví. V prvom polčase sme súpera do vážnej šance nepustili. V tom druhom prišiel v priebehu dvoch minút druhý gól a tam sa celý zápas zlomil. Mrzí ma, že dva góly dostaneme, keď ideme do zakončenia. Myjava zaslúžene vyhrala."

XXX

AS Trenčín - Spartak Trnava 2:2 (2:2)

Už v 6. minúte opečiatkovala lopta po Kleščíkovej hlavičke žrď Strapákovej brány. O minútu na to si na Holúbekov center z druhej vlny nabehol Malec a prudkou hlavičkou otvoril skóre zápasu. Ten istý hráč mohol pridať druhý gól domácich, ale jeho technickej strele chýbali centimetre. Hostia vyrovnali v 11. minúte, keď spoza šestnástky poslal odrazenú loptu do siete Sabo. Trenčania sa druhýkrát ujali vedenia po štvrťhodine hry, keď aktívny Malec vybojoval pokutový kop, ktorý s prehľadom premenil Kleščík. Už o štyri minúty však bolo opäť vyrovnané, keď Sabov center pred Volešákom usmernil do siete Poznar. V 26. min trafil Kleščík druhýkrát konštrukciu trnavskej brány. V závere polčasu spálil stopercentnú šancu Holúbek, keď z asi 10 m prestrelil poloprázdnu bránu hostí.

Lepší vstup do druhého polčasu mali hostia. V 47. minúte sa sám na bránu rútil Poznar, ale z piatich metrov vysoko prestrelil. O chvíľu na to pred Sabom včasným vybehnutím zachránil brankár Volešák. V 66. minúte sa na hranici pokutového územia uvoľnil William, ale trnavskú bránu minul. Na opačnej strane chyboval Rundič, Mikovič obišiel aj trenčianskeho brankára, ale z uhla trafil iba žrď. V závere zápasu nemala presnosť strela Saba a keď obrana Trnavy odstavila spred brány Williama, zápas sa skončil deľbou bodov.

Góly: 7. Malec, 16. Kleščík (z pok. kopu) - 11. Sabo, 19. Poznar. Rozhodoval: Fajčík, ŽK: Mazáň - Poznar, Štepanovský, Hodek, Sabo, Grabež. 3920 divákov.

AS Trenčín: Volešák - Cögley, Kleščík, Rundič, Mazáň (71. Bero) - Bariš - van Kessel, Holúbek, William, Hajradinovič (59. Mondek) - Malec
Spartak Trnava: Strapák - Štepanovský, Adámik, Janečka, Chovanec - Grabež - Sabo (82. Schranz), Augustíni, Mikovič - Hodek (79. Kuzma) - Poznar

Ivan Brabec, tréner Trenčín: "Videli sme veľmi dobré stretnutie, v ktorom chceli obe mužstvá vyhrať. Síce sme sa ujali vedenia, ale Trnavu sme vlastnými chybami posadili na koňa. Také chyby ako dnes, sme už dávno neurobili. Chýbal nám pokoj."
Juraj Jarábek, tréner Trnavy: "Do Trenčína sme cestovali bez viacerých zranených hráčov. Domáci mali skvelý vstup do zápasu, keď v úvode dominovali. My sme dobre bránili a od 20. minúty sme splnili úlohy, ktoré sme si dali. V druhom polčase sme boli nebezpečnejší a remízu považujem za spravodlivú."

XXX

MŠK Žilina – DAC Dunajská Streda 0:0

Vyľudnený štadión videl v úvodnej desaťminútovke prevahu Žiliny a pár jej šancí, ktoré však hostia bez problémov ustáli. Futbal začal naberať na obrátkach až po štvrťhodine hry, keď sa nebezpečnou krížnou strelou vedľa pravej žrde prezentoval Ujlaky a na opačnej strane opečiatkoval hlavičkou brvno Majtán. Dve šance však znamenali na dlhé minúty opäť stop futbalu. Medzišestnástková nezáživná hra na strane "šošonov" s pár strelami mimo brány a urputná defenzíva hostí s chabými pokusmi o brejk, to bol obraz zápasu po zvyšok prvého polčasu. Polčasový hvizd hlavného rozhodcu bol pre divákov doslova vykúpením.

K zmenám v zostavách ani jedného z tímov v prestávke neprišlo a tak sa čakalo, či pôjde úroveň zápasu v druhom dejstve aspoň o krôčik hore. Niečo naznačili Pečovského strely z diaľky tesne vedľa Belicovej brány v prvých desiatich minútach a Mesanovičova šanca, v ktorej útočník hostí nedočiahol hlavou na dobrý center. Tlak Žilinčanov na bránu hostí silnel a v 63. minúte Majtánovu strelu vyrazil pred bránkovou čiarou Beňo. V 73. minúte namieril striedajúci Jelič spoza 16-tky vedľa ľavej žrde a o minútu Pichovu tvrdú strelu zblokoval nad bránu hráč hostí. Chorvátsky útočník MŠK Jelič mal na hlave aj gól, ale v 74. minúte poslal loptu iba vedľa brány. V 81. minúte premárnil stopercentnú šancu Majtán, keď v 16-tke ľavačkou netrafil zoči-voči Belicovi ani bránu. Dve minúty pred koncom mohol zápas rozhodnúť Akakpo, ale jeho bombu volejom Belic bravúrne chytil. V samom závere hostia zlatý bod ubránili a domácich tribúny vypískali.

Rozhodoval: R. Weiss, ŽK: Belic (DAC), 1528 divákov
MŠK Žilina: Dúbravka - Mabouka, Piaček, Akakpo, Nunes (84. Čmelík) - Pečovský - Mihalík (78. Gergel), Paur (67. Jelič), Škvarka, Pich - Majtán
DAC Dunajská Streda: Belic - Vitorio Da Silva, Matúš, P. Majerík, Beňo - Boya - E. Ujlaky, M. Gašparík, Antunovič (78. Kwin), Hošek (70. M. Sedlák) - Mesanovič (85. Szarka)

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Z našej strany to bolo len obliehanie jednej polovice ihriska. Bolo to o veľa príležitostiach a možnostiach, troch-štyroch veľkých šanciach. Územná prevaha nám nepriniesla účinnú koncovku a musíme popracovať na jej skvalitnení. Súper sa poriadne nedostal na našu polovicu, ale máme z toho iba zmiešané pocity. Jedinou cestou pre nás v tomto zápase bolo víťazstvo, chalani to skúšali rôznymi spôsobmi, ale nepodarilo sa nám ho dosiahnuť. Verím tomu, že sa zmobilizujeme."
Mikuláš Radványi, tréner Dunajskej Stredy: "Do Žiliny sme prišli skromne, celú taktiku sme podriadili zisku bodu, čo sa nám aj so šťastím podarilo. V momentálnej situácii sme pracovali s tímom na zlepšení defenzívy. Tá sa zlepšila, ale v reprezentačnej prestávke budeme pracovať aj na ofenzíve a na tom, aby sme boli nebezpečnejší smerom dopredu. S bodom z horúcej žilinskej pôdy sme spokojní."

Výsledok z piatka 4. októbra
FK Senica - ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:1)
Góly: 45. Milinkovič, 64. Fořt. Rozhodoval: Sedlák, ŽK: Hiago, Brabec - Bagayoko, ČK: 80. Piroska (Senica), 1983 divákov